Иванка Трамп во Африка каде чекаат 50 милиони жени економски да се зајакнат

-Во суштина веруваме дека инвестирањето во жени е паметна развојна политика и е паметна деловна одлука, рече Иванка Трамп во главниот град на Етиопија...

Мира Марковиќ отиде кај Слободан Милошевиќ

Мирјана Марковиќ, првата претседателка на југословенската левица (ЈУЛ) и сопругата на поранешниот претседател на СРЈ Слободан Милошевиќ, почина денеска во болница во Сочи во...

Тирана во пламен: Димни бомби кон владата на Еди Рама

Пред Владата се насобрани илјадници приврзаници на опозицијата и незадоволни граѓани, кои во очекување партиските лидери веќе почнаа да фрлаат димни бомби и боја...

Еве зошто французите возат без возачки дозволи!

Во Франција 680.000 луѓе возат без возачка дозвола, а во повеќето случаи причина е цената за полагање возачки испит, пишува денеска весникот „Паризиен“. Весникот додава...

Внук се вљуби во сопствената баба

Перл Картер имала 18 години кога ја дала Линет на посвојување. Кога починала Линет позади себе го оставила својот син Фил, кој одлучил да...

Сторил убиство пред 4 децении, а дури сега откриен од австралиската полиција

Полицијата од Нов Јужен Велс, Австралија, утрината го уапси Брус Џон Престон и го обвини за тројно убиство. Тој ќе одговара по три точки...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри...

Министер во Владата на Вучиќ штрајкува со глад

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, најави штрајк со глад поради протестите на опозицијата и како што вели, насилството што го прават опозициските лидери...

Бебе се роди од тројца родители

Машко дете тешко 2,9 килограми е родено во Грција, кои во суштина има тројца родители. Бебето и мајката, која досега имала четири неуспешни ин...

Британски туристи ја вознемирувале јавноста во Краков

Полската полиција трага по четворица Британци кои низ историскиот центар Краков парадирале во кочија со коњи, скудно облечени. Според агенцијата V4NA, полската полиција објавила дека...

НАЈНОВИ ВЕСТИ